Puncovní značky
Puncovní úřad
Puncovní úřad jako orgán státní správy vykonává státní správu na úseku puncovnictví a zkoušení drahých kovů. Je zřízen zákonem ČNR č. 19/1993 Sb., o orgánech státní správy České republiky v oblasti puncovnictví a zkoušení drahých kovů, z něhož také vyplývají jeho oprávnění a povinnosti. Hmotná úprava puncovnictví je obsažena v zákoně č. 539/1992 Sb., o puncovnictví a zkoušení drahých kovů (puncovní zákon) a prováděcí vyhlášce MPO č. 363/2003 Sb., kterou se provádí puncovní zákon.
Úkolem Puncovního úřadu je:
- vykonávat puncovní kontrolu a související činnosti,
- provádět puncovní inspekci u výrobců a obchodníků s výrobky z drahých kovů a za zjištěné závady ukládat sankce
- ověřovat nebo jinak zjišťovat ryzost výrobků nebo jiných věcí z drahých kovů,
- nakládat se zbožím, které stát nabyl podle zvláštních předpisů nebo mezinárodních smluv,
- provádět na vyžádání expertní činnost v oboru puncovnictví, zkoušení a analytické chemie drahých kovů a hospodaření s drahými kovy a vyjadřovat se k návrhům českých technických norem v oboru zkoušení a analytické chemie drahých kovů,
- plnit další úkoly dle puncovního zákona nebo zvláštních předpisů.
Puncovní úřad zastupuje Českou republiku v Konvenci pro zkoušení a označování zboží z drahých kovů (The Convention on the Control and Marking of Articles of Precious Metals).
Je členem Mezinárodní asociace puncovních úřadů (International Association of Assay Offices - IAAO, dříve AEAO).
Zastupuje Českou republiku v mezinárodní normalizaci v oblasti drahých kovů, a to v ISO ve skupině WG 1 TC 174 a v CEN v komisi TC 283.
Puncovní značky
Ryzost zlatého šperku je ovlivněna nejen počtem karátů, ale také podílem zlata v dané slitině, ta je udávána v tisícinách.
Ryzost zlata:
- 8 karátů = 333/1000
- 9 karátů = 375/1000
- 14 karátů = 585/1000
- 18 karátů = 750/1000