Český granát je pyrop té nejvyšší kvality, který je oblíben pro svoji temně rudou barvu, barvu holubičí krve, po celém světě. Těží se z náplavů, převažují zrnka do velikosti 3 mm, zrnka větší, kolem 5 mm jsou zastoupena v malém procentu a větší než 8 mm jsou velmi vzácná.
Mnozí lidé si myslí, že vzácnější je spessartin, ale toto je mylná informace, poslední dobou se český granát stal vůbec nejvzácnějším druhem granátu na světě! Pro své unikátní zbarvení patří i mezi nejkrásnější!!
 
Těžbou a zpracováním tohoto nerostu se u nás živilo tisíce lidí. Od roku 1953 se broušením a zpracováním granátu zabývá  družstvo Granát. Granátové šperky mají zcela typický charakter. Od 16. století až po dnešek se vždy dodržovala zásada, že krásná, jiskřivě červená barva vynikne jen tehdy, je-li granát součástí vice granátů. Volí se husté osazení kameny, přičemž kov tvoří jen podpůrnou konstrukci. Větší středové kameny u granátových šperků tvoří almandiny, které mají stejnou barvu. Výroba se postupně rozšiřuje o moderní desing, tudíž jsou v nabídce šperky vhodné pro všechny věkové kategorie.